Meni

O USA

Sjedinjene Američke Države, skraćeno SAD, USA, US ili popularno i u svetu prihvaćeno – Amerika… verovatno je jedna od retkih zemalja koja se od svog osnivanja toliko puta i tako često pominje u različitim kontekstima. Gotovo je nemoguće da bilo gde u svetu prođe jedan dan a da se na neki način, zvanično ili nezvanično ne spomene Amerika. O činjenici da se na čitavoj površini ove naše planete, skoro u svakom njenom naseljenom delu, uvek nalazi nešto što makar i asocira na Ameriku, ne treba ni govoriti. To je svima odavno jasno.

Amerika je sveprisutni ideal načina života ali i razvijenosti u materijalnom, poslovnom ili naučnom smislu, centar savremene kulture, zabave…i to kroz čitav XX, pa i na početku XXI veka.

Pisana istorija Amerike počinje tek na kraju XV veka a prvi Amerikanac bio je zapravo Španac. Na teritoriji SAD izveden je i prvi uspešni kolonijalni rat za nezavisnost. Tokom nešto više od sto godina nakon toga, Amerika postaje jedna od glavnih svetskih sila a ostaje i usamljena supersila nakon raspada SSSR – vodeća vojna, ekonomska, politička i kulturna sila na planeti.

Zanimljivo je da je Amerika jedna od tri države na planeti koje nisu zvanično usvojile metrički sistem. Druge dve su Burma i Liberija.

Mnogo je oblasti u kojima SAD zauzima ubedljivo prvu poziciju. Kada je reč o turizmu, takođe je tako, bez obzira da li se radi o dolascima u Ameriku ili putovanja Amerikanaca van zemlje. Ono što turiste privlači da dođu u SAD je svakako reputacija najrazvijenije zemlje, pritom ogromnog prostranstva bogatog najrazličitijim lepotama. U SAD se nalazi 58 nacionalnih parkova, veliki broj divljih i zaštićenih oblasti, ogromnih reka i jezera, dugih obala koje zapljuskuju okeani ili predivno Karipsko more…

Urbane sredine su takođe svetski poznate atrakcije. Gradovi – megapolisi, kao što su Njujork, LA, Las Vegas ili Čikago, zatim Vašington, Majami, Orlando, Nju Orleans…sa svojim vizuelnim identitetom, kulturnim i istorijskim znamenitostima ili vrhunskim zabavnim sadržajima su svakako mesta koja se moraju posetiti.

Jedina opasnost je da posećujući SAD zaboravite na sve ostale destinacije.

· Broj stanovnika: 340.000.000

· Glavni grad: Vašington

· Internet domen: .us

· Pozivni broj: +1

· Vožnja: desnom stranom

· Vremenska zona: UTC –4 do -10

· Novčana jedinica: Dolar (USD)

· Struja: 110V/60Hz, utikač tipa A i B

Sjedinjene Američke Države sastoje se od pedeset jedne federalne jedinice od kojih pedeset imaju status federalnih država a jedna status federalnog distrikta (Distrikt Kolumbija u kojem je smešten prestoni grad Vašington – Washington D.C.). U posedu SAD nalazi se još pet prekomorskih teritorija – Portoriko i Devičanska ostrva u Karibima i Američka Samoa, Guam i

Severna Marijanska ostrva u Pacifiku. Integralni deo SAD je i Atol Palmira, nenaseljena teritorija, takođe u Pacifiku

Nijedna od federalnih jedinica, po važećem ustavu, nema pravo na otcepljenje od teritorije SAD.

Na federalnom nivou SAD nemaju zvaničan jezik, Engleski je oficijelan u 28 država, takođe je i jezik američke Vlade i najrašireniji u zemlji. Drugi jezik koji se najčešće govori je Španski.

Glavni grad i administrativni centar SAD je Vašington (Washington) sa oko 600.000 u užoj i 5,4 miliona stanovnika u široj gradskoj oblasti. Najveći grad je Njujork (New York) koji u široj zoni broji 19 miliona a među najvećima su i Los Anđeles (Los Angeles), Čikago (Chicago), Dalas (Dallas), Filadelfija (Philadelphia).

SAD su treća najmnogoljudnija država na planeti, posle Kine i Indije. Ukupan broj stanovnika iznosi 310.500.000 računajući i procenjenih nešto više od 11 miliona ilegalnih emigranata.

Etnički sastav: SAD je država koja u ukupnom broju svog stanovništva ima najraznovrsniji etnički sastav na planeti uz verovatno najmonolitniju nacionalnu strukturu. Stanovnici SAD, tačnije njeni državljani su Amerikanci bez obzira na saveznu državu u kojoj žive. Razlike se ogledaju samo u poreklu i rasi, počev od XV veka do danas, doseljenici čine ogromnu većinu tako da je ova zemlja zapravo – zemlja doseljenika.

Pravih Amerikanaca tj. starosedelaca SAD, ima procentualno jako malo, manje od 2,5% a čine ih američki Indijanci, starosedeoci Aljaske, Havaja i drugih ostrva u Pacifiku.

Najveći udeo ima belo stanovništvo, oko 75% od čega najviše nemačkog, irskog, engleskog, španskog i Latino-američkog porekla.

Crno stanovništvo ili Afro-amerikanci čine oko 12,5%, slede Azijati sa 4,5%, i ostali stanovnici mešanog ili različitog porekla.

Kao što je multietnička, multirasna, ovo je i multikulturalna zemlja. Istorijski, kultura SAD se može podeliti na dva velika perioda – predkolumbovski, do otkrića Amerike i početka naseljavanja i drugi koji traje do savremenog trenutka. Kulturni ostaci starosedeoca SAD su podelili njihovu sudbinu. Skroman broj materijalnih i nematerijalnih ostataka govori o snažnoj i brzoj ekspanziji doseljenika i potiskivanju svih dotadašnjih kulturnih obrazaca.

Do danas, američka kultura je ostala potpuno fleksibilna, otvorena i kosmopolitska, u sebe je primila najrazličitije uticaje iz gotovo svakog kraja naše planete. Izuzetan doprinos dala je razvoju arhitekture, još od perioda evropskog neoklasicizma pa sve do pojave prvih modernih građevina, uključujući i ogromne, visoke strukture od čelika i stakla koje su vrlo brzo postale i jedan od najprepoznatljivijih američkih simbola.

Na polju različitih umetnosti, sporta, muzike ili filma, SAD su vrtoglavom brzinom zauzele planetarni primat – činjenica koju odavno više niko ne može osporiti a verovatno ni dostići.

Najbrojnija religija u SAD je hrišćanska, pri čemu preko 51% stanovništva pripada raznim denominacijama protestantske crkve, oko 24% su katolici a 2% ostale denominacije. Nehrišćanskim religijama pripada oko 5% stanovništva, najbrojniji su jevreji, slede budisti, muslimani i hinduisti. Preko 16% populacije izjašnjavaju se kao nereligiozni.

Zahvaljujući ogromnom prostranstvu koje zauzimaju SAD, zastupljen je i veliki broj klimatskih tipova.

Istočno od 100. meridijana klimatske zone variraju od vlažne kontinentalne na severu do vlažne suptropske na jugu. Na krajnjem jugu Floride i na Havajima zastupljena je tropska klima.

Zapadno od 100. meridijana prostire se ogromna planinska oblast sa alpskom klimom dok su ravnice uglavnom polupustinjske. Jugozapadna oblast ima pustinjsku klimu, obalski delovi Kalifornije mediteransku a ostatak obale uključujući i južnu Aljasku okeansku klimu. Veći deo Aljaske nalazi se u subpolarnoj ili polarnoj oblasti.

Ekstremni vremenski uslovi rezervisani su uglavnom za izuzetno jake vetrove, posebno u oblasti oko meksičkog zaliva, gde su uragani vrlo česti, dok je američki srednji zapad najviše na čitavoj planeti izložen razornom dejstvu tornada.

Vremenska zona: UTC –4 do -10

Budući da su hrana i piće vezani za neku zemlju integralni deo njene kulture, kuhinja SAD deli upravo iste karakteristike. To je zapravo jedna velika svetska kuhinja u kojoj su sakupljeni najrazličitiji uticaji iz svih krajeva planete, donešeni tokom vekova naseljavanja zajedno sa doseljenicima. Ukoliko bi tražili nešto što bi bio originalni ostatak iz onog prekolumbovskog perioda i danas prisutan u ishrani Amerikanaca, možda ne bi stigli dalje od javorovog sirupa. Kuhinja SAD se bazira na žitaricama, povrću (u velikoj meri krompiru) i naravno – mesu. Sve ovo je vekovima kombinovano ili pripremano po receptima doseljenika, uglavnom Evropljana, najviše Italijana, Iraca, Engleza, Francuza…ali i Afrikanaca, Latinoamerikanaca i Azijata.

U čitavom svetu je poznata tradicionalna američka ćurka sa slatkim krompirom i sosom od brusnice na Dan zahvalnosti, zatim pita sa jabukama, palačinke sa već pomenutim javorovim sirupom, jaja sa slaninom za doručak, hamburgeri, roštilj…

Može se slobodno reći da su SAD u svet uvele fast food filozofiju sa ogromnim lancima restorana specijalizovanim za brzu ishranu, ali tu su i čuveni ulični prodavci domaćeg hot doga sa majonezom…

Sva hrana obilno se “zaliva“ svetski napoznatijom tečnošću posle vode, autentičnim bezalkoholnim pićem koje je ponos Amerike – naravno, u pitanju je Coca Cola. Teško da će ijedan bezalkoholni napitak ikada dostići vrhove koje je na planeti dosegla ova kompanija. Upravo zbog toga je i pominjemo pre vina koje se u SAD proizvodi u zavidnim količinama a najkvalitetnije dolazi iz sunčane Kalifornije koja i geografski tj. klimatski ima ubedljivo najbolje uslove za gajenje vinove loze. Najpoznatije američko žestoko piće, viski, sa sobom su doneli doseljenici sa britanskih ostrva i tako stvorili jednu dugu tradiciju proizvodnje ovog kvalitetnog pića na teritoriji SAD

· 40.000 – 10.000 p.n.e. – Doseljavanje prvih stanovnika na američko kopno sa teritorije Azije

· 1492. – Kristifor Kolumbo se prvi put iskrcava na Karipska ostrva

· 1513. – Huan Ponse de Leon, prvi Evropljanin koji se iskrcava na američko kopno

· 1607. – Početak osnivanja prvih engleskih naselja

· 1614. – Dolazak holandskih kolonista u oblast oko reke Hadson

· 1630. – Naseljavanje robovske radne snage iz Afrike

· 1732. – Kolonizacija Džordžije; uspostavljeno ukupno 13 britanskih kolonija koje će činiti SAD

· 1775. – Početak rata za nezavisnost od britanske krune

· 1776. – Kongres usvaja Deklaraciju o nezavisnosti SAD

· 1780. – Početak ukidanja ropstva u severnim državama

· 1830. – Raseljavanje Indijanaca sa njihovih teritorija

· 1845. – SAD anektira Republiku Teksas

· 1848. – Zlatna groznica u Kaliforniji; velike migracije i doseljavanja

· 1860. – Građanski rat u Americi; ukidanje ropstva

· 1867. – Rusija prodaje Aljasku SAD

· 1898. – SAD anektira Havaje, Portoriko, Guam i Filipine

· 1917. – SAD ulazi u I svetski rat na strani Saveznika

· 1929. – Slom berze i Velika depresija

· 1941. – Napad Japana na Perl Harbur; SAD ulazi u II svetski rat

· 1945. – SAD i SSSR postaju vodeće svetske sile; SAD napada Japan atomskim bombama; početak hladnog rata

· 1950. – Rat u Koreji

· 1963. – Ubistvo Dž. F. Kenedija

· 1965. – Rat u Vijetnamu

· 1969. – Prvi Amerikanac na Mesecu

· 1991. – Zalivski rat

· 2001. – Teroristički napad na Njujork

· 2008. – Prvi Afro-Amerikanac izabran za predsednika SAD

DatumDanPraznik
1. januarSredaNova godina
20. januarPonedeljakDan Martina Lutera Kinga Jr.
20. januarPonedeljakDan inauguracije
17. februarPonedeljakVašingtonov rođendan (Dan predsednika)
26. majPonedeljakDan sećanja
19. junČetvrtakDan nacionalne nezavisnosti Juneteenth
4. julPetakDan nezavisnosti
1. septembarPonedeljakPraznik rada
13. oktobarPonedeljakKolumbov dan
11. novembarUtorakDan veterana
27. novembarČetvrtakDan zahvalnosti
25. decembarČetvrtakBožić
Savršeno planirana putovanja

Putujte kroz Ameriku sa stilom, otkrijte svaki kutak

Klik do savršenog putovanja

Istražite destinacije

Pronađite destinaciju koja Vam odgovara i rezervišite program već danas. Nudimo najbolje programe putovanja.

Programi

Pogledajte sve programe i rezervišite već danas.

 

0

Vaša rezervacija

Quantity: 0 Items: 0
The Cart is Empty
Trenutno nemate rezervacija.
0
0
€0.00